بخش ناباروری و زنان

خدمات تخصصی ناباروری و زنان کلینیک سپهرپارسیان

ناباروری و زنان

زنان از یک سو به دلیل تفاوت هایی مانند قاعدگی، بارداری، زایمان و یائسگی و از سوی دیگر به دلیل برخی تبعیض ها، در گروه پرخطر قراردارند؛ در واقع زنان بیش از مردان در معرض بیماری های جسمی و روانی هستند.

سلامت زنان، بیشترین تاثیر را بر سلامت جامعه دارد و یک زن با مراقبت از خود، می تواند در حفظ سلامت اطرافیان خود نیز نقش ایفا کرده و فرزندان سالم تری به دنیا آورد.

ناباروری برای یک زن زیر ۳۵ سال به معنای باردار نشدن پس از یک سال رابطۀ جنسی منظم و بدون استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری است که برای زنان بالای ۳۵ سال این مدت زمانی به شش ماه کاهش پیدا می‌کند. ممکن است مشکل ناباروری از طرف مرد، زن یا هر دو نفر باشد. اکثر موارد ناباروری با تشخیص و درمان به موقع رفع می‌شود. به همین دلیل، لازم است زنان و مردان نسبت به این موضوع آگاه باشند و در زمان درست برای تشخیص و رفع مشکل به پزشک متخصص مراجعه کنند. در این مطلب با مفهوم ناباروری، دلایل و علائم آن آشنا شوی

ناباروری همیشه به معنای عقیم بودن یا ناتوانی دائمی در بچه‌دار شدن نیست. در ایران حدود ۲۰ درصد از زوج‌ها نابارور هستند، اما درصد بسیار کمی از آنها عقیم هستند. بیشتر زوج‌های نابارور که برای بچه‌دار شدن اقدام می‌کنند با درمان و بدون درمان بالاخره صاحب فرزند می‌شوند. مشکل ناباروری ممکن است از طرف مرد، زن یا هر دو باشد. در برخی موارد پس از انجام تمامی آزمایش‌ها، علت اصلی ناباروری مشخص نمی‌شود. ناباروری برای بسیاری از زوج‌ها یک بحران به حساب می‌آید و مشکلات ناباروری معمولاً با خود احساس گناه به همراه دارد. انجام معاینات پیش از بارداری می‌تواند به زوج‌ها برای مشخص شدن وضعیت باروری آنها پیش از اقدام به بارداری کمک کند. در این صورت اگر مشکلی وجود داشته باشد، زودتر از آن باخبر می‌شوید و درمان مناسب را برای بهبود باروری و افزایش شانس بارداری و داشتن فرزندی سالم دریافت می‌کنید.

اختلالات تخمک‌گذاری در زنان می‌تواند یکی از علائم ناباروری باشد. تغییر در دورۀ عادت ماهانه با مشکلات مربوط به ناباروری مرتبط است. داشتن عادت‌های ماهانۀ غیرطبیعی مانند خونریزی بیشتر یا کمتر از حد معمول، عادت‌های ماهانۀ نامنظمی که باعث می‌شود فاصلۀ روزهای بین دو عادت ماهانه در هر ماه تغییر کند، نداشتن عادت ماهانه یا توقف ناگهانی آن یا عادت‌های ماهانۀ دردناک مثل کمردرد، درد ناحیۀ تناسلی و گرفتگی ماهیچه‌ها از علائمی است که اگر قصد بارداری دارید باید به آنها توجه کنید و در صورت وجود این علائم برای افزایش شانس بارداری خود و بررسی مشکلات، سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. برخی از علائم در زنان می‌تواند نشان‌دهندۀ تغییرات هورمونی در او باشد که می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات باروری در زنان شود.

این علائم ظاهری که نشان‌دهندۀ تغییرات هورمونی هستند شامل موارد زیر است:

 • تغییرات پوستی شامل افزایش آکنه و جوش
 • کاهش یا افزایش میل جنسی
 • رشد موهای زاید در پشت لب، روی قفسۀ سینه و چانه
 • ریزش یا نازک ‌شدن موها
 • افزایش وزن
 • ترشحات شیری رنگ از نوک سینه‌ها و بدون ارتباط با شیردهی
 • احساس درد هنگام برقراری رابطۀ جنسی

سوالات متداول درباره ناباروری

 • فیبروم چیست و چگونه درمان می‌شود

  تشکیل فیبروم ممکن است در دوران بارداری باشد که البته این مسئله با تشخیص و اقدام به موقع به ندرت باعث پیامد‌های نامطلوب خواهد بود.

 • چگونه افراد به واژینوز باکتریال مبتلا می شوند؟

   علت واژینوز باکتریال کاملا شناخته شده نیست. در این بیماری، یک عدم تعادل در باکتری های طبیعی موجــود در واژن به وجود می آیــد. واژن، به طور طبیعی،ً حــاوی باکتری های خوب اســت و کمتــر، باکتری‌های مضــر دارد. واژینوز عموما باکتریال زمانی رخ می دهد که باکتری های مضر افزایش یابند. هر خانمی می تواند به این بیماری مبتلا شود. اگرچه بعضی شرایط، احتمال ابتلا به واژینوز باکتریال را زیاد می‌کنند که مهمترین آنها عبارتند از:

  1-دوش واژینال
  2-استفاده از یک وسیله داخل رحمی مانندIUD برای جلوگیری از بارداری

   هنوز مشخص نشده است که فعالیت جنســی چه نقشی در بروز واژینوز باکتریال دارد. استفاده از توالت فرنگی مشترک، اســتخر یا تماس با وسایل منجر به انتقال این بیماری نمی شود. زنانی که سابقه تماس جنســی ندارند، به ندرت به واژینوز باکتریال مبتلا می شوند. 

 • واژینــوز باکتریال بــر خانم حاملــه و نوزادش چــه تاثیری دارد؟

  احتمال زایمان جنیــن نارس یا با وزن کــم حین تولد در خانــم حامله مبتلا به واژینوز باکتریال افزایش مییابد. باکتری مولد واژینوز باکتریال، گاهی رحم و لوله هــای رحمی را درگیر می کند. این نوع عفونت، بیماری التهابی لگنی نام دارد. بیماری التهابی می تواند منجر به نازایی شــود یا در اثر آسیب رســاندن به لوله‌های رحمی، شانس حاملگی خارج رحمی را افزایش دهد. حاملگی خارج رحمی یــک وضعیت تهدید کننده حیات است که در آن جنین، خارج از رحم به ویژه در لوله های رحمی جایگزین می شود و با خطر پارگی لوله رحمی همراه است. 


ارتباط با واحد زنان و زایمان

05138331701-5
تلفن تماس
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
ایمیل

خبرنامه واحد زنان و زایمان و ناباروری

برای دریافت خبرنامه و آفرهای ما عضو شوید